Wtyczka Inpost dla Wocommerce

Kamil Mlonek 29 lipca 2021

Wdrożenie rozszerzenia Woocommerce dodającego dostawę paczkomatów Inpost bez konieczności posiadania umowy.

Otrzymaliśmy zlecenie realizacji wtyczki dla Woocommerce dodającej metodę dostawy Paczkomatów Inpost przy założeniu, że klient nie posiada podpisanej umowy z przewoźnikiem, a ściślej mówiąc – nadaje paczki w punkcie.

Na etapie ustaleń, dowiedzieliśmy się, że wtyczka musiała dodawać nową opcję dostawy do panelu Woocommerce, wyświetlać się na stronie kompletacji zamówienia, umożliwiać wybór konkretnego paczkomatu (najlepiej w formie graficznej) oraz dodawać informacje o wybranym paczkomacie do informacji o zamówieniu w panelu administracyjnym. Dalsza obsługa zamówienia miała odbywać się ręcznie, a przesyłki miały być nadawane przez punkt paczkowy, stąd wykorzystanie gotowej integracji InPost było niemożliwe.

Po zebraniu wszystkich informacji, przystąpiliśmy do pracy. Wybór padł na utworzenie rozszerzenia do Woocommerce, dokładniej wtyczki, pozwalającej na określoną logikę. Posłużyliśmy się dostępnymi w CMS hookami, wyświetlając stosowne informacje w wymaganych miejscach oraz javascriptowym widgetem bezpośrednio z dokumentacji Inpost dla wyświetlenia graficznego wyboru paczkomatu. Dane odebrane z widgetu zapisaliśmy w specjalnie utworzonym meta polu zamówienia.

Ze względu na odgórnie narzucony język w CMS WordPress, do napisania wtyczki użyliśmy języka PHP, a dokładniej mówiąc wbudowanych funkcji systemu. Do inicjacji i odebrania danych z widgetu graficznego posłużyliśmy się Javascript zapisując wartości do ukrytego pola formularza. Zastosowanie takiej metodyki, uczyniło rozwiązanie lekkim, a przede wszystkim skutecznym i zgodnym z oczekiwaniami zleceniodawcy.

Mockup psd created by freepik – www.freepik.com