Na co zwracać uwagę przy wyborze motywu do WordPress?

Kamil Matuszewski 9 września 2021

Przedstawienie najważniejszych elementów, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze motywu WordPress.

Jeśli jesteś początkujący i zaczynasz korzystać z WordPressa, wybór motywu dla Twojej witryny może być trochę przytłaczający. Istnieją tysiące różnych motywów do tego CMSa, więc przeszukanie większości z nich mija się z celem i zajęłoby zbyt wiele czasu. Na początku warto zwrócić uwagę czy motyw jest odpowiednio zakodowany, ponieważ w przyszłości mogą pojawiać się problemy przy używaniu wtyczek, a w konsekwencji będziesz musiał zatrudnić programistę do ich rozwiązania. Dodatkowo należy zadać sobie pytanie, jak dużo funkcjonalności powinien posiadać motyw i czy na pewno będziesz korzystał przynajmniej z połowy z nich, ponieważ rozbudowane motywy mogą wyglądać świetnie, ale sprawią, że Twoja witryna będzie bardzo powolna. Wiadomo również, że nikt nie lubi powolnych witryn, a w szczególności Google, który surowo kara takie strony niskimi pozycjami w wyszukiwarce. Przedstawię Ci dzisiaj parę elementów na które warto zwrócić uwagę wybierając motyw na swoją stronę internetową.

1. Prostota

Przed wybraniem motywu należy zadać sobie pytanie z jakich funkcji będziemy korzystać oraz bez których nie możemy się obejść. Większość osób wybiera bardzo złożone motywy, które są przepełnione animacjami. Możliwym jest, iż kiedyś pojawi się potrzeba ich wykorzystania, ale w większości przypadków nawet połowa z nich nie znajdzie swojego zastosowania.

Przydatnym narzędziem do wyboru motywu jest filtr funkcji WordPress, który ułatwia wyszukiwanie motywów w oparciu o określone funkcje. Przed wyborem motywu należy mieć na uwadze jaki to będzie projekt, zaplanować układ oraz jego cechy charakterystyczne. Najlepiej wybrać taki motyw, który wykorzystamy w 100% oraz nie będzie zawierał zbędnych funkcji, które będą go tylko zaśmiecały i spowalniały.

2. Cena

Wiele motywów WordPress jest bezpłatnych, ale istnieją również motywy płatne, zaliczające się do kategorii Premium. Na początku warto zadać sobie pytanie czy od razu chcemy inwestować pieniądze na zakup wersji Premium, zwłaszcza jeśli jesteśmy na starcie naszej przygody. W przypadku kiedy jednak zakup wersji premium będzie wydawał się jedynym słusznym wyborem, nie pozwól aby cena Cię zniechęciła.

Pamiętaj jednak, że istnieje bardzo dużo darmowych motywów, które są lekkie, proste oraz w łatwy sposób można je dostosować.

3. Aktualizacje

Ważnym elementem na który warto zwrócić uwagę to częstość aktualizacji motywu. Ze względu na nowe funkcje, poprawki błędów, bezpieczeństwa, warto mieć motyw, który dotrzymuje kroku i jest stale aktualizowany. Niektóre bezpłatne motywy mogą mieć aktualizację raz na rok, dlatego warto zwrócić na to uwagę, ponieważ możesz być pozostawiony sam sobie, gdy napotkasz jakiś problem z konfiguracją. Wybierając motyw warto zwrócić uwagę na atrybut „ostatnia aktualizacja”, który jest wskaźnikiem tego jak często motyw jest aktualizowany, dodatkowo wybierz taki motyw, który będzie miał solidne wsparcie twórców oraz wyczerpującą dokumentację.

4. RWD – responsywność na urządzeniach mobilnych

Ludzie w dzisiejszych czasach używają częściej tabletów oraz smartfonów do przeglądania sieci, dlatego Twoja witryna musi wyświetlać się dobrze na wszystkich urządzeniach. Większość motywów WordPress z natury jest responsywna, ale istnieją jeszcze twórcy, którzy dostarczają motywy nieprzyjazne dla urządzeń mobilnych. Przed zakupem lub pobraniem wersji darmowej należy to sprawdzić za pomocą zmiany rozmiaru ekranu przeglądarki na komputerze. W przypadku jeśli układ odpowiednio dostosowuje się wraz ze zmianą szerokości ekranu to oznacza, że motyw jest responsywny.

Dodatkowo możesz przetestować swój motyw na bezpłatnym narzędziu udostępnionym przez Google. Wystarczy wejść na stronę link oraz wkleić adres URL motywu. Po wyświetleniu wyników należy skupić się na czerwonych oznaczeniach oraz na treści takich jak „treść jest szersza niż ekran” lub „tekst jest zbyt mały”

5. Kompatybilność z przeglądarką

Twoja witryna musi dobrze wyglądać oraz działać na większości nowoczesnych przeglądarek. Większość motywów prawdopodobnie została wcześniej przetestowana pod kątem zgodności na tych najpopularniejszych. Natomiast jeśli nie jest to dokładnie określone upewnij się czy motyw działa na głównych przeglądarkach takich jak:

  • Google Chrome
  • Firefox
  • Safari
  • Internet Explorer

6. Szybkość ładowania

Szybkość wczytywania się strony internetowej jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na współczynnik konwersji. Według badań przeciętny klient (użytkownik) wchodzący na stronę internetową oczekuje na jej załadowanie do 3 sekund. Po tym czasie, jeśli witryna się nie załaduje istnieje prawdopodobieństwo, że opuści ją zanim zostaną wczytane pierwsze elementy. Z tego powodu przy wyborze motywu należy być dokładnym, ponieważ problemy z wydajnością wczytywania mogą zniszczyć piękno dobrze zakodowanej i wyglądającej strony.

Unikaj bogatych w funkcje motywów. Prawdopodobnie nie użyjesz większości oferowanych przez nie efektów, a pliki motywów będą niepotrzebnie duże. Im większe pliki witryny, tym więcej czasu zajmie wczytywanie stron.

Najprostszym sposobem przetestowania szybkości motywu jest odwiedzenie podglądu na żywo. Jeśli motyw wczytuje się tam powoli, nie należy oczekiwać, że będzie działać szybciej na Twojej witrynie. Zwłaszcza, że ​​każdy sklep z motywami starannie optymalizuje swoje dema, aby zrobić jak najlepsze wrażenie. Usuń z listy wszelkie motywy, które nie ładują się dostatecznie szybko.

Motywy możesz przetestować na stronie PageSpeed Insights lub GTmetrix

7. Sprawdź recenzje

Kolejnym ważnym elementem, który warto sprawdzić przy wyborze motywu są jego oceny i recenzje. Posłuchanie rad innych użytkowników pomoże Ci podjąć właściwą decyzję. Oczywiście zawsze znajdzie się kilka osób, które źle ocenią motyw za jakąś drobnostkę. Jednak wszystkie oceny dają średni wynik, który jest odzwierciedleniem tego, jak motyw się sprawuje w większości przypadków. Wszystkie oceny wraz z recenzjami możesz sprawdzić na stronie https://wordpress.org/ w zakładce „motywy”. Jeśli motyw posiada niezwykle dużą liczbę negatywnych ocen to radziłbym trzymać się od niego z daleka.

Podsumowanie

Wszystkie wymienione wyżej wskazówki pomogą Ci wybrać odpowiedni motyw na swoją witrynę. Warto mieć na uwadze, że żaden motyw nie jest idealny, dlatego staraj się zawsze iść na kompromisy. Mam nadzieję, że w tym artykule przekazałem Ci odpowiednio dużo wiedzy i wybierzesz lekki, przejrzysty i dobrze zakodowany template posiadający wszystkie potrzebne funkcje. W następnym artykule przedstawię Ci 10 najpopularniejszych motywów.

Komentarze (0)