Na co powinieneś zwrócić uwagę redagując treść na swoją stronę internetową?

Rafał Majdan 13 sierpnia 2021

Kilka istotnych szczegółów na które powinieneś zwrócić uwagę przygotowując treść na swoją stronę.

Głównym założeniem tworzenia stron internetowych jest chęć zaspokojenia potrzeb potencjalnych odbiorców poprzez dostarczanie im pożądanej treści. Na tej podstawie można wysnuć oczywisty wniosek, iż to właśnie publikowana treść jest najważniejszym elementem na Twojej stronie internetowej. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej zagadnieniom związanym z pisaniem treści, skupimy się na najważniejszych aspektach, na które należy zwrócić uwagę oraz dowiemy się w jaki sposób optymalizować swoje teksty, aby zacząć pozyskiwać ruch organiczny z wyszukiwarki Google.

1. Prawidłowa hierarchia nagłówków H1-H6

Jedną z najprostszych rzeczy o jakie możemy zadbać redagując nasz nowy wpis, jest zachowanie odpowiedniej struktury treści. HTML wyróżnia 6 podstawowych rodzajów nagłówków od H1 do H6 np.

<h1>Tytuł naszego artykułu</h1>

Nagłówki te różnią się od siebie wielkością i można je przyrównać do tytułów i podtytułów w tradycyjnym artykule. Są one bardzo istotne z perspektywy użytkownika (tekst podzielony na akapity oraz podtytuły jest o wiele czytelniejszy dla użytkownika). Inną ważną rolą nagłówków jest aspekt związany z samą optymalizacją SEO. Dzięki nagłówkom możemy nasycić tekst frazami kluczowymi w naturalny sposób, a sam fakt ich występowania pomaga wyszukiwarce określić tematykę strony. Aby prawidłowo stosować nagłówki w swoich artykułach, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

 • Utrzymać porządek w strukturze nagłówków, po nagłówku H1 powinien znaleźć się nagłówek H2 itd.,
  <h1>Tytuł artykułu</h1>
  <h2>Rozdział pierwszy</h2>
  <h3>Podrozdział pierwszy</h3>
  <h3>Podrozdział drugi</h3>
  <h2>Rozdział drugi</h2>
  
 • Przyjęło się, iż nagłówek H1 powinien na danej stronie wystąpić tylko raz w formie tytułu,
 • Nie należy nadużywać ilości nagłówków, jeżeli nie jest to konieczne. W większości przypadków zagnieżdżenie od H1 do H3 będzie wystarczające.

2. Zagęszczenie słów kluczowych

Zagęszczenie słów kluczowych to nic innego jak wynik z dzielenia wszystkich słów w treści przez liczbę wystąpień danej frazy, np. jeżeli tekst ma 100 słów długości, a 5 z nich jest frazą kluczową to zagęszczenie wynosi 5%. Istnieją specjalne narzędzia online, służące do określania tego wskaźnika jak copywritely.com. Warto również w tym celu posiłkować się popularną SEO wtyczką do WordPressa Yoast SEO.

Gęstość fraz kluczowych jest istotna ze względów optymalizacji On Page. Google stara się dopasować zapytanie użytkownika do odpowiednich stron internetowych. Robot musi zrozumieć o czym jest Twoja witryna, aby uwzględnić ją w prezentowanych wynikach wyszukiwania. Z tego względu warto w redagowanym tekście umieścić wszystkie kluczowe frazy, w różnych odmianach oraz różnych stopniach złożenia. Pamiętaj jednak, aby nie nasycać tekstu sztucznie słowami kluczowymi kosztem jego czytelności, ponieważ możesz w ten sposób odstraszyć swoich użytkowników. Jest to również negatywny sygnał dla robota Googla, który może potraktować tekst jako przeoptymalizowany, co odbije się negatywnie na rankingach Twojej strony.

3. Opisy meta

Meta title oraz meta description to atrybuty HTML znajdujące się w kodzie strony. Pojawiają się one w wynikach wyszukiwania Google, i pomagają w nakreśleniu tematyki witryny przed jej wyświetleniem.
meta data
W związku z powyższym należy przyjąć, iż opis meta powinien być uzupełniony w taki sposób, aby dostarczyć użytkownikowi dokładnych informacji. Należy utrzymywać jego długość w przedziale 430 – 920px (odpowiednio 70 – 155 znaków). W przypadku tytułu natomiast jego maksymalna długość wynosi 600px (70 znaków). Pamiętaj również, aby w opisach meta zawrzeć swoje główne słowa kluczowe. Mimo, iż nie mają one bezpośredniego wpływu na SEO, to fakt ich występowania zachęca użytkownika do kliknięcia w link do Twojej strony. Do uzupełnienia meta opisów strony można również skorzystać z wcześniej wspomnianej już wtyczki Yoast.

Komentarze (0)