Jakie są różnice pomiędzy stroną internetową, a aplikacją?

Kamil Mlonek 10 sierpnia 2021

Dowiedz się w jaki sposób można odróżnić stronę internetową od aplikacji webowej.

W dzisiejszej nomenklaturze, terminem strona internetowa zwykło się określać zarówno prostą wizytówkę, landing page, sklep internetowy, a nawet dedykowaną aplikację. Z perspektywy laika, takie nazewnictwo wydaje się być zasadne, w końcu po wpisaniu adresu url w pasek przeglądarki otrzymujemy coś, co do złudzenia przypomina witrynę.

Zanim przejdziemy do różnic, warto byłoby wyjaśnić skąd najprawdopodobniej bierze się błędne nazewnictwo. Zarówno najbardziej skomplikowana aplikacja, jak i zwyczajna strona wizytówka, aby poprawnie wyświetlać się w przeglądarce musi wykorzystywać język znaczników HTML (HyperText Markup Language). Dodatkowo każdy z wymienionych przykładów wyświetla określone informacje oraz posiada jasno sprecyzowany design.

Gdzie jest więc pies pogrzebany?

Istota problemu leży w interaktywności względem użytkownika. Rolą strony internetowej jest wyłącznie prezencja danych. Nie implementuje ona żadnych dodatkowych funkcjonalności poza przekazywaniem informacji.

Sytuacja wygląda zgoła inaczej w przypadku aplikacji internetowych. Podobnie jak zwyczajne witryny, wykorzystują one HTML do wyświetlania poszczególnych widoków, z małym ale. Widoki te często są tworzone za pomocą własnych komponentów (np. React.js), konwertowanych do postaci znaczników HTML. Dodatkowo, w odróżnieniu od statycznej strony implementują dodatkowe funkcjonalności, co pozwala im reagować na akcje użytkownika. Dla przykładu może być to bookowanie pobytu w przypadku branży hotelarskiej, czy funkcja wirtualnego koszyka w sklepie internetowym.

Różnice w zastosowanej technologii

Z definicji, strony internetowe bazują na statycznych plikach HTML i w większości przypadków zawierają dodatkowe style CSS pozwalające nadać im określony wygląd. Aplikacje natomiast tworzy się w technologiach, które umożliwiają korzystanie z bardziej zaawansowanych praktyk, w tym m.in. komunikacji z serwerem WWW. Dla przykładu, może to być PHP, Node.js, czy popularny Javascript dla rozwiązań po stronie klienta.

Jak klasyfikować CMS’y?

W przypadku systemów zarządzania treścią, odpowiednia klasyfikacja jest bardziej skomplikowana. Patrząc z perspektywy administratora oraz biorąc pod uwagę fakt wykorzystanej technologii, powinno określać się je mianem aplikacji internetowych. Zasadniczy problem pojawia się w momencie, kiedy wcielamy się w użytkownika. Jeśli witryna pełni rolę jedynie informacyjną, nie możemy nazywać jej aplikacją.

Co z PWA?

Warto poruszyć również temat popularnych w ostatnim czasie PWA (Progressive Web App). W skrócie jest to strona lub aplikacja internetowa dostępna zarówno w przeglądarce jak i na smartfonach. W jaki sposób możemy odpowiednio nazwać tego typu rozwiązanie?

Schemat myślowy jest powtarzalny, jeśli implementuje jakąkolwiek dodatkową funkcjonalność po stronie użytkownika, jest to aplikacja internetowa, jeśli nie – strona, niemniej jednak w większości przypadków PWA bliżej do aplikacji.

Słowem podsumowania, strony internetowe pełnią funkcję stricte informacyjną, natomiast aplikacje są interaktywne i implementują dodatkowe funkcjonalności po stronie użytkownika.

Komentarze (0)