Jak zainstalować WordPress na swoim serwerze?

Kamil Matuszewski 19 sierpnia 2021

Proces instalacji Wordpressa na swoim serwerze za pomocą dwóch różnych metod.

Zapewne zastanawiałeś się w jaki sposób zainstalować WordPressa na swoim serwerze. W tym artykule przedstawię Ci dwie najprostsze metody jakich używam. Pierwszą z nich będzie automatyczna instalacja WordPressa jednym kliknięciem, natomiast drugą manualna używając klienta FTP.

1. Automatyczna instalacja WordPress

Wiele firm świadczących usługi hosingowe posiada panel zarządzania, w którym w łatwy sposób można zainstalować WordPressa na swoim serwerze, dzięki czemu jest to najłatwiejsza metoda instalacji, jeśli jesteś nowy i nie masz doświadczenia w tworzeniu stron internetowych. Wystarczy przejść w zakładkę „autoinstalatory”, należy jednak pamiętać, że nie można posiadać wcześniej dodanej strony internetowej dla tego adresu. Następnie wybrać interesujący system jaki ma być zainstalowany. Ja potrzebowałem WordPressa, więc wybieram go przyciskiej „zainstaluj”

Następnie pokaże nam się krótki formularz, który należy wypełnić przed instalacją. Na początku należy wybrać czy będziemy instalować WordPressa dla domeny czy subdomeny. W kolejnym kroku uzupełniamy tytuł witryny, login, hasło oraz e-mail na który przyjdzie potwierdzenie zainstalowania. Nie przejmuj się jeśli podałeś złe dane, ponieważ można to w łatwy sposób zmienić. Po uzupełnieniu wszystkiego klikamy przycisk „zainstaluj” oraz czekamy na wykonanie instalacji.

Po zakończeniu otrzymamy komunikat z wszystkimi szczegółami dotyczącymi instalacji oraz na wskazany e-mail zostanie wysłane podsumowanie na którym będzie znajdować się login oraz hasło do panelu administracyjnego WordPressa oraz wszystkie niezbędne informacje.

2. Manualna instalacja WordPress

Drugim sposobem jest instalacja WordPressa za pomocą klienta FTP. Jest to aplikacja komputerowa pozwalająca na bezpośrednie przesyłanie plików z Twojego komputera na serwer WWW. Ja osobiście używam FileZilla, ale również można skorzystać z Cyberduck, SmartFTP lub innych klientów FTP. Przejdźmy do instalacji WordPressa.

Najpierw należy pobrać ze strony WordPress.org najnowszą wersję oprogramowania WordPress. Po zakończonym pobieraniu należy odnaleźć plik .ZIP oraz go rozpakować. Następnie przez wcześniej zainstalowany program FileZilla należy się zalogować podając dane takie jak serwer, nazwa użytkownika oraz hasło i nacisnąć „szybkie łączenie” (wszystkie dane potrzebne do logowania można znaleźć u swojego hostingodawcy w zakładce „konta FTP”)

Teraz należy przerzucić wszystkie pliki z wcześniej rozpakowanego .ZIP do utworzonego folderu.

Po skończonym przesyłaniu plików do głównego folderu dla swojej domeny należy w panelu klienta utworzyć nową bazę danych. Logujemy się w panelu dostawcy hostingu przechodzimy do zakładki bazy danych i klikamy „dodaj bazę MySQL”. Następnie uzupełniamy nazwę bazy danych, nazwę użytkownika (w moim przypadku użytkownik automatycznie jest tworzony o tej samej nazwie) oraz wpisujemy hasło lub generujemy je automatycznie i klikamy przycisk „dodaj”.

Następnie przechodzimy do swojej przeglądarki i wpisujemy adres swojej strony internetowej i rozpoczynamy instalację WordPressa. Wybieramy język polski lub inny i klikamy „kontynuuj”.

Następnie wypełniamy pola „nazwa bazy danych”, „nazwa użytkownika” oraz „hasło”, które były podawane podczas tworzenia bazy danych. Pola „adres serwera bazy danych” i „prefiks tabel” są wypełniane automatycznie i naciskamy przycisk „wyślij”.

Ostatnim krokiem jest wypełnienie wszystkich pól, którymi później będziemy się logować na konto administratora oraz naciśnięcie przycisku „zainstaluj WordPressa”.

Po zakończonej instalacji wyświetli się potwierdzenie zakończenia instalacji systemu WordPress. Klikając przycisk „zaloguj się” i wpisując dane „nazwa użytkownika” oraz „hasło” można zalogować się do swojego panelu administratora.

3. Manualna instalacja WordPress za pomocą menadżera plików

Ostatnią metodą jest instalacja wordpress za pomocą menadżera plików. Ta metoda jest dla osób, które nie chcą instalować żadnych aplikacji na swój komputer, ale chcą mieć jednocześnie kontrole nad instalowanymi plikami.

Postępujemy tak samo jak w kroku poprzednim pobierając najnowsze oprogramowanie WordPress oraz je rozpakowujemy. Jeśli już posiadamy  utworzony folder dla strony przechodzimy do zakładki „File Manager” i się logujemy.

Następnie odszukujemy folder do którego mamy przerzucić wcześniej pobrane pliki i klikamy na niego.

Po przejściu do docelowego folderu należy w lewym dolnym rogu kliknąć ikonkę upload oraz wybrać z listy czy pliki będą wrzucane na serwer w formie pojedynczych plików, rozpakowane w folderze czy zapakowane z rozszerzeniem .ZIP.

Ja wybieram pierwszą opcję, wyszukując wcześniej rozpakowany folder z plikami oraz zaznaczam wszystkie i naciskam „otwórz”. Następnie rozpocznie się proces wysyłania plików na serwer, który może potrać kilkanaście minut.

Po zakończonym procesie należy przejść na adres strony i postępować tak samo jak w metodzie wcześniej tworząc bazę danych.

4. Podsumowanie

Za każdym razem kiedy będziesz chciał uzyskać dostęp do panelu administracyjnego WordPress i rozpocząć zarządzanie zawartością witryny należy dopisać: /wp-admin na końcu adresu URL Twojej witryny, aby wyświetlić ekran logowania (w moim przypadku wygląda to tak: https://test.rootbine.com/wp-admin). Następnie należy wprowadzić wszystkie dane logowania, które wcześniej zostały podane i nacisnąć przycisk „zaloguj się”.

Warto również wspomnieć, że instalacja manualna jest bardziej bezpieczniejsza niż automatyczna, ponieważ przez cały proces ma się kontrolę nad instalowanymi plikami. Większość autoinstalatorów instaluje dodatkowo niepotrzebne wtyczki, które później i tak trzeba usunąć.

W tym artykule przedstawiłem Ci najprostsze metody instalacji WordPressa. Jeśli napotkasz jakieś problemy z instalacją lub masz inne pytania, zachęcam Ciebie do napisania do nas lub pozostawienia komentarza. W następnym artykule przedstawię Ci na co zwracać uwagę wybierając motyw na swoją stronę internetową.

Komentarze (0)